Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Geotkaniny polipropylenowe

Foto
Materiały REM - TKAN wykonane są w całości z polipropylenu – związku, który odporny jest m.in. na działanie zasad, kwasów, soli i rozpuszczalników organicznych. Dodatkowo charakteryzuje się też sporą przepuszczalnością powietrza.

Należą one do grupy geosyntetyków i obok innych płaskich materiałów takich jak włókniny, siatki i maty, są jednym z najpowszechniej stosowanych surowców przy tworzeniu powierzchni dróg, linii kolejowych, parkingów itd. Cechują się bardzo wysokimi parametrami mechanicznymi (np. wytrzymałością w kierunku wzdłużnym) oraz znaczną szorstkością, dla zapewnienia odpowiedniego tarcia materiału ziarnistego po geotkaninie, na której układane jest kruszywo.

To także surowce, które wykazują odporność na promieniowanie UV oraz korozję (np. chemiczną). Wszystkie swoje właściwości zawdzięczają tasiemkom polipropylenowym, które sprawiają, że geotkaniny mają wytrzymałość np. od 20 do 110 kN/m i wydłużenie od 15 do 20%.

Geotkaniny posiadają uporządkowaną budowę, którą nadaje się im w trakcie złożonego procesu wytwórczego na specjalnych krosnach tkackich.

Składają się z dwóch części:
  1.  wątku,
  2. osnowy.

Geotkaniny REM - TKAN mogą pełnić funkcję F, F+S, D, F+D, F+S+D.
Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle kolejowym, drogowym, budowlach hydrotechnicznych i wszędzie tam, gdzie niezbędna jest warstwa wzmacniająca lub oddzielająca (np. dwa różne grunty). To materiały, które przy zastosowaniu odpowiedniej gramatury, mogą zminimalizować ryzyko powstawania kolein czy osuwania się powierzchni narażonych na duże obciążenia, w których istotniejsze są wskaźniki mechaniczne niż czynniki hydrauliczne.

Szczegółowe zastosowanie geotkanin:

  • budowa i umacnianie skarp,
  • stabilizacja osuwisk,
  • wzmacnianie poboczy dróg,
  • poszerzenie korpusów nasypów drogowych (nasypy komunikacyjne poprzecinane geotkaniną, tzw. metoda naleśnikowa),
  • wzmocnienie pod płyty betonowe,
  • jako warstwa separacyjna między płytą betonową a gruntem,
  • budowa ścieżek rowerowych na słabonośnych gruntach,
  • budowa placów postojowych, parkingów, dróg tymczasowych leśnych i rolniczych,
  • budowa chodników.

Ze względu na pełnione funkcje możemy podzielić je na:

  • wzmacniające – to materiały, które mogą pracować na gruntach, gdzie obciążenie jest bardzo duże, stąd konieczność zastosowania wyrobów, dzięki którym (przy różnej sile ucisku) powierzchnia nie ulegnie znacznemu zniekształceniu,
  • separacyjno-wzmacniające – najlepsze dla gruntów nienawodnionych, charakteryzują się znaczną przepuszczalnością cieczy oraz wydłużaniem pod wpływem obciążenia.

Geotkaniny mogą być jednokierunkowe (ściany i skarpy) oraz dwukierunkowe (podbudowy różnych konstrukcji). Ich wybór uzależniony jest od charakteru robót, do których zostaną wykorzystane, stąd tak ważna jest wcześniejsza konsultacja z producentem, w celu doboru najoptymalniejszego rozwiązania.

Aktualności

Sprawdź nasze referencje
Zapraszamy do prezentacji najnowszych referencji.



Więcej informacji >>




 

 


43-300 Bielsko-Biała
ul. Grunwaldzka 42

tel./fax 33 8101651, tel. 33 8143000
e-mail: rem-masz@list.pl



Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA