Materiały REM - TKAN wykonane są w całości z polipropylenu – związku, który odporny jest m.in. na działanie zasad, kwasów, soli i rozpuszczalników organicznych. Dodatkowo charakteryzuje się też sporą przepuszczalnością powietrza.
Należą one do grupy geosyntetyków i obok innych płaskich materiałów takich jak włókniny, siatki i maty, są jednym z najpowszechniej stosowanych surowców przy tworzeniu powierzchni dróg, linii kolejowych, parkingów itd. Cechują się bardzo wysokimi parametrami mechanicznymi (np. wytrzymałością w kierunku wzdłużnym) oraz znaczną szorstkością, dla zapewnienia odpowiedniego tarcia materiału ziarnistego po geotkaninie, na której układane jest kruszywo.
To także surowce, które wykazują odporność na promieniowanie UV oraz korozję (np. chemiczną). Wszystkie swoje właściwości zawdzięczają tasiemkom polipropylenowym, które sprawiają, że geotkaniny mają wytrzymałość np. od 20 do 110 kN/m i wydłużenie od 15 do 20%.
Geotkaniny posiadają uporządkowaną budowę, którą nadaje się im w trakcie złożonego procesu wytwórczego na specjalnych krosnach tkackich. Składają się z dwóch części: wątku, osnowy.
Geotkaniny REM - TKAN mogą pełnić funkcję F, F+S, D, F+D, F+S+D.
Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle kolejowym, drogowym, budowlach hydrotechnicznych i wszędzie tam, gdzie niezbędna jest warstwa wzmacniająca lub oddzielająca (np. dwa różne grunty). To materiały, które przy zastosowaniu odpowiedniej gramatury, mogą zminimalizować ryzyko powstawania kolein czy osuwania się powierzchni narażonych na duże obciążenia, w których istotniejsze są wskaźniki mechaniczne niż czynniki hydrauliczne.
Szczegółowe zastosowanie geotkanin: